~SELAMAT DATANG~

~SELAMAT DATANG~

Thursday 28 April 2011

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)




Rancangan Pengajaran Harian  (RPH)


Mata pelajaran          : Bahasa Melayu
Tahun                                    : 4 Cerdik
Tarikh                         : 5 Oktober 2010
Masa                          :
Tema                          : Hasil tani meningkatkan ekonomi
Tajuk                          : Hasil Pertanian

Objektif pelajaran     : Pada akhir pelajaran ini, murid dapat:
i.              Menyenaraikan enam urutan proses pengetinan nanas yang terdapat dalam petikan pendek.
ii.            Membaca pantas dengan sebutan dan intonasi yang betul berdasarkan teks yang bertajuk ‘Hasil Pertanian’.


Hasil pembelajaran :
Fokus utama
9.3      Menyusun maklumat daripada nota atau cacatan hasil daripada bahan yang didengar atau dibaca secara kohesif.
Aras 1
(i)            Menulis maklumat dengan prosedur yang betul.







Fokus sampingan
5.1      Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dengan memahami perkara yang dibaca.
Aras 1
(i)            Membaca petikan dengan sebutan  dan intonasi yang betul dan menarik.


Sistem bahasa
Tatabahasa               : Kata kerja, ayat majmuk
Kosa kata                  : steril, kiub

Pengisian kurikulum
Ilmu                            : kemahiran hidup, geografi
Nilai                            : kerjasama, berani
Kemahiran bernilai tambah
KB                               : Menyelesaikan masalah
BCB                            : Kemahiran membaca
Pengetahuan sedia ada : Buah-buahan tempatan









Masa / langkah
Isi pelajaran
Aktiviti P&P
Cacatan
Set induksi
( 5 minit)
Buah-buahan tempatan
-nanas
1.    Guru menunjukkan nanas yang ditinkan dan jem nanas kepada murid-murid.
2.    Guru dan murid bersoal jawab tentang proses penghasilan bahan tersebut.
BBM: Jem nanas, buah nanas.

Pendekatan berpusatkan bahan dan guru
Langkah 1
(10 minit)
Petikan yang bertajuk ‘Hasil Pertanian’
1.    Guru mengarahkan murid untuk membaca secara perlahan petikan pendek yang terdapat di dalam buku teks.
2.    Guru memandu murid membaca dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul.
3.    Murid diminta untuk membaca petikan tersebut dengan sebutan dan intonasi yang baik secara berkumpulan.

BBB: Petikan pendek yang bertajuk ‘Hasil Pertanian’












Langkah 2
(5    minit)
Carta alir.
1.    Guru meminta murid untuk memahami proses-proses nanas ditinkan berdasarkan teks.
2.    Murid diminta berbincang secara berkumpulan tentang proses pengetinan nanas.
3.    Guru meminta wakil kumpulan untuk melengkapkan carta alir yang telah disediakan.
BBM: Carta alir


Pendekatan berpusatkan guru dan murid
Langkah 3
(5 minit)
-Nanas dikupas.
-Isi nanas dipotong
-Isi nanas dimasukkan ke dalam tin.
-Air gula dan sirap dimasukkan ke dalam tin.
-Tin dipateri.
-Tin disteril

1.    Guru mengedarkan helaian kertas kepada murid.
2.    Secara individu, murid dikehendaki mengisi tempat kosong dengan menulis semula proses pengetinan nanas pada helaian kertas tersebut.
KBT: Kemahiran berfikir
Penutup
(5 minit)
Rumusan isi pelajaran


Penutup kognitif:
1.    Guru bersoal jawab dengan murid untuk menguji kefahaman tentang proses pengetinan nanas yang terdapat dalam petikan pendek tersebut.

Kecerdasan pelbagai:
-Interpersonal
-Intrapersonal


Refleksi:




Wednesday 20 April 2011

Alamat Web Bahan Lain

Alamat Web Bahan Lain

Matapelajaran Matematik

Akbar Didik Berita Harian

Permainan Matematik

Mari Belajar Bahasa Inggeris

Sejarah Lagu Kebangsaan Malaysia

Sejarah Malaysia

Rumah Panjang di Sarawak

Kisah Mahsuri

Koleksi Cerita Nasihat

Dikir Barat

Tarian Zapin

Kuda Kepang

Tali

Pendidikan Islam

Alamat Internet Bahan Tatabahasa

Alamat Internet Bahan Tatabahasa

Imbuhan Kata Nama

Imbuhan Kata Kerja

Imbuhan Kata Adjektif

Kata Majmuk Umum

Penggandaan

Golongan Kata

Golongan Kata Nama

Golongan Kata Kerja


Golongan Kata Adjektif

Golongan Kata Tugas

Golongan Kata Hubung

Kata Seru

Ayat Perintah


Kata Sendi Nama

Kata Tanya

Alamat Internet Bahan Sastera